W imieniu Lewicy posłanka Anita Sowińska i wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podpisali „Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu”.
Koalicja Klimatyczna wspólnie z ponad 80 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi apelują do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczną prace nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.
Wydarzenie miało miejsce w Bolimowskim Parku Krajobrazowym. - Ten park charakteryzuje się tym, iż nie ma w nim drzew, ponieważ je wycięto – skomentował wicemarszałek Czarzasty. - To jest dobry pretekst do tego, aby porozmawiać o polityce klimatycznej, ponieważ ona nie istnieje – dodał. - Wszyscy, którzy zaczynają o niej mówić, to zwykle kończą o niej mówić nawiązując do uchodźców lub też straszeniem ludzi, że zabiorą im samochody – podkreślił.
- Nie uciekniemy od tego problemu, jeżeli ktoś myśli, że zmiany klimatyczne nie dotkną Polski, np. poprzez migracje ludzi, to jest w błędzie – ocenił.
- Traktujemy politykę środowiskową i klimatyczną bardzo poważnie, to będą nasze priorytety na nasze pierwsze 100 dni rządzenia – mówiła posłanka Anita Sowińska.
W ramach tych działań Koalicja Klimatyczna wraz z partnerami prezentuje następujące postulaty:
-
Powołanie Funduszu Transformacji Energetyki i przeznaczenie 100% wpływów z systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na modernizację, cyfryzację i rozbudowę sieci energetycznych oraz inne zielone inwestycje, takie jak termomodernizacja budynków czy spółdzielnie energetyczne.
-
Przyjęcie nowego systemu etykietowania budynków, tj. ich klasyfikacji energetycznej i zapewnienie jego powszechności poprzez skuteczne działania, w tym kampanie informacyjne. Wsparcie Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków.
-
Zmiana minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych lub budynków o mieszanej funkcji na 500 metrów.
-
Przeznaczenie co najmniej 25% środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na finansowanie infrastruktury pieszej i rowerowej.
-
Radykalne obniżenie opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej, o co najmniej 50%.
-
Uproszczenie i ujednolicenie taryf ulgowych w transporcie zbiorowym.
-
Trwałe wyłączenie 20% lasów z użytkowania gospodarczego.
-
Wyeliminowanie z krajowego porządku prawnego specustaw szkodzących wartościom przyrodniczym, zwłaszcza rzekom, w tym tzw. "specustawy powodziowej" oraz “specustawy odrzańskiej”.
-
Odwrócenie niekorzystnej nowelizacji tzw. ustawy ocenowej (potocznie Lex Knebel).
-
Wprowadzenie moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce.
-
Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych, ukierunkowanych na dietę planetarną do żywienia zbiorowego oraz wsparcie dla spożycia produktów rolnictwa ekologicznego.
-
Zawieszenie finansowania inwestycji hydrotechnicznych na rzekach ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zwiększenie prawnej ochrony zasobów wodnych w rolnictwie.
-
Wprowadzenie "Tygodnia o klimacie" jako stałego elementu programu w szkolnych planach nauczania na wszystkich szczeblach edukacji.
-
Wzmocnienie profilaktyki boreliozy w Narodowym Programie Zdrowia jako kluczowej wektorowej choroby zależnej od klimatu w Polsce.
-
Wprowadzenie do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przepisu, który obligowałby inwestora do przeprowadzenia oceny oddziaływania na zdrowie w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko.